Auta sportowe – luksus i moc

Auta sportowe - luksus i mocSportowy samochód – oznaka i symbol prestiżu, będący marzeniem każdego miłośnika motoryzacji. Chcemy nimi jeździć, uwielbiamy na nie patrzeć. Nic dziwnego. Sportowe czterokołowce to w największym stopniu samochody luksusowe i to przez duże „L”.

Czym tak naprawdę są? To auta zaprojektowane w ten sposób, by mogły osiągnąć w możliwie największym stopniu zbliżone wyniki mechaniczne i styl jazdy aut wyścigowych. Nie oznacza to jednak, że są ograniczone do warunków rajdowych, idealnie mają się również sprawdzić w tzw. normalnej jeździe, dostosowanej do typowych warunków drogowych. Poznajmy ich dwie najsławniejsze strony.

Moc

Auta sportowe charakteryzują się niezwykłą dynamicznością, pozwalającą osiągać imponujące wyniki. Wyposażone w silniki o dużej ilości koni mechanicznych i wysokiej wartości momentu obrotowego, dysponują olbrzymią mocą, pozwalającą na możliwość osiągnięcia dużej prędkości maksymalnej oraz imponującego przyspieszenia. Samochody osobowe dysponują od 75 do 110 (w najszybszych ich wersjach) końmi mechanicznymi, przy czym sportowe od 200 do 300 KM. Przekłada się to w sposób widoczny na osiągi. Auto sportowe potrzebuje od 4,5 do 6 sekund na osiągnięcie prędkości 100km/h. To ponad o połowę krótszy czas, jakiego potrzebuje przeciętne auto osobowe, które wymaga od 13 do 14 lub w szybszych wersjach od 11 do 12 i w najszybszych do ok 7,5 sekund. Pułap możliwości osiągnięcia maksymalnej prędkości przedstawia się podobnie. Osobówkami pojedziemy od 160 do 225 km/h, podczas gdy, auto sportowe osiągnie spokojnie od 250 do 280 km/h, w wersjach wyczynowych nawet do ponad 355 km/h.

Nisko nad ziemią

Auta sportowe wyposażone są w niskie zawieszenia, co zapewnia szybsze i bardziej pewne pokonywanie zakrętów, a w połączeniu z odpowiednio dobranymi oponami, o wiele zwiększa przyczepność samochodu. Kierowca zyskuje zatem bardziej płynną i przyjemną jazdę. Obniżone zawieszenie może jednak stwarzać pewne problemy. Koleiny drogowe i krawężniki mogą uszkodzić podwozie i zerwać zawieszenie, uszkodzić miskę olejową lub zerwać zderzak.

Dodaj komentarz