Autobusy w komunikacji nie tylko miejskiej

Jest wiele ogromnych metropolii na świecie, które nie mają nowoczesnego metra. W miastach tych konieczne jest wykorzystywanie tradycyjnych środków transportu miejskiego, co powoduje różnego rodzaju problemy. Tradycyjnym, powszechnie wykorzystywanym środkiem transportu pasażerskiego w tych miastach jest autobus.

Historia autobusu

Historia tych pojazdów rozpoczęła się w roku 1823 od skonstruowania przez Goldsworthy Gurneya samochodu z napędem parowym, którego wielkość odpowiadała współczesnym mikrobusom. Pojazd ten przez kilka miesięcy obsługiwał liczącą 15 kilometrów trasę od Gloucester do Cheltenham. Masowa produkcja pojazdów samochodowych rozpoczęła się wraz z wynalezieniem silnika benzynowego przez Gottlieba Daimlera. Kolejnym przełomem było wynalezienie wysokoprężnego silnika spalinowego przez Rudolfa Diesla. W tym czasie najważniejszym producentem autobusów była niemiecka firma Daimler-Benz. Bardzo szybko produkcja autobusów rozwinęła się także w Stanach Zjednoczonych. W 1916 roku powstał w USA koncern General Motors Corporation, który był największym producentem autobusów.

Różne klasy autobusów

Z potrzeby wygodnego podróżowania jeszcze przed II wojną światową pojawiły się autobusy różnych klas. Do przewozu niewielkiej liczby pasażerów służą mikrobusy. Innym typem są autobusy miejskie, które służą wyłącznie do przewożenia pasażerów w obrębie danego miasta. We wnętrzach tych autobusów są zarówno miejsca siedzące, jak i stojące. Dzięki temu można przewieźć znacznie więcej pasażerów. Trzecim typem są autobusy turystyczne. To pojazdy wyłącznie z miejscami siedzącymi. Najbardziej luksusowe są autobusy przeznaczone do komunikacji międzynarodowej. Są one wyposażone w barek, wideo, toaletę. Wśród tych pojazdów wyróżnić można autobusy dwupoziomowe. Autobusy dwupoziomowe są wykorzystywane w niektórych europejskich stolicach także w komunikacji miejskiej. Takie autobusy jeżdżą między innymi po ulicach Berlina i Londynu. Największym taborem autobusowym i najdłuższą siecią drogową dysponują Stany Zjednoczone.

Dodaj komentarz