Awaria alternatora

Obecnie samochody posiadają bardzo mocno rozbudowany system elektroniczny. Znaczy to tyle, iż przy braku energii elektrycznej niemożliwa staje się jazda samochodem. W związku z tym bardzo ważną rolę posiada obecnie alternator. Jest to urządzenie, które odpowiada za zamianę energii kinetycznej w elektryczną i stałe ładowanie akumulatora. Jakie są zatem możliwe usterki tej części samochodu?

Awaria alternatoraNajczęściej zdarzającą się usterką alternatora jest nadal zużycie szczotek. Przy takiej usterce kontrolka informująca, będzie świeciła się słabo. W przypadku starszych modeli alternatorów wymiana szczotek był bardzo banalną czynnością. W nowszych modelach niestety nie jest już tak łatwo gdyż są one na stałe wbudowane do obudowy. W takim wypadku najlepiej naprawę zlecić specjalistom. Jest to usterka, która z reguły kosztuje od 50 do 100 złotych, w zależności od skomplikowania konstrukcji.

Sprawdź również: wtryski

Często zdarzającą się usterką jest awaria regulatora napięcia. Jego zadaniem jest utrzymanie stałego napięcia ładowania. Jeżeli napięcie spadnie i będzie zbyt niskie, nie będzie możliwości naładowania akumulatora. Mogą w ten sposób powstać problemy z rozruchem silnika. Jeżeli napięcie ładowanie będzie z kolei zbyt wysokie, może ono doprowadzić do szybkiego zniszczenia baterii.

Awarii może również ulec układ prostujący lub uzwojenie twornika. Jeżeli dojdzie do tego typu usterki należy liczyć się z kosztami rzędu 100-400 złotych.

Kolejną usterką jest uszkodzenie łożysk. Jest to awaria łatwa do diagnozy i objawia się głośną pracą i wzrostem hałasu wraz ze wzrostem obrotów silnika. Koszt naprawy jest niski, a łożyska można wymienić posiadając odpowiedni ściągacz. Miejsca również mają usterki polegające na pęknięciu obudowy. Wiąże się to z całkowitym zniszczeniem alternatora. Naprawa jest wtedy niemożliwa i konieczne jest kupienie nowego. Nowy alternator kosztuje od 1000 złotych. Można ewentualnie rozważyć zakup używanego.

Alternator stanowi jeden z najważniejszych podzespołów samochodu. Należy dbać o jak najlepszą kondycję, gdyż jeśli będzie niesprawny, nie będzie możliwa jazda.

Dodaj komentarz