Bezpieczna jazda samochodem

Na bezpieczną jazdę ma wpływ zachowanie samego kierowcy oraz przestrzeganie pewnych przyjętych zasad. Po pierwsze, każdy z pasażerów podróżujących samochodem powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. W niektórych samochodach brak zapiętych pasów uruchamia dosyć głośny sygnał alarmowy, właśnie po to aby o zapięciu pasów nie zapomnieć, a może się to przytrafić przecież każdemu, kto podróżuje samochodem.

Tylko po zapięciu pasów bezpieczeństwa pasażerowie mogą być w odpowiedni sposób chronieni. Inaczej zadziałają w takiej sytuacji także poduszki powietrzne, o ile będą one zainstalowane w samochodzie osobowym. Obecnie normą staje się instalowanie ich praktycznie dla każdego pasażera, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Pasy bezpieczeństwa, tylko w wyjątkowo specyficznych sytuacjach mogą stanowić utrudnienie, ale praktycznie w każdym przypadku mają one dodatki wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Deska rozdzielcza

Bezpieczna jazda samochodemKolejnym, ważnym w takim odniesieniu elementem w samochodzie jest także deska rozdzielcza. Już samo jej umiejscowienie oraz zaprojektowanie może mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Chodzi o to aby kierowca mógł obserwować wszystkie najważniejsze wskaźniki i kontrolki bez konieczności jednoczesnego odrywania wzroku od drogi, a jeśli już to aby nie odbywało się to na długi czas. Ogólną zasadą jest także to, że jeśli podczas jazdy samochodem zaświecą się czerwone kontrolki, to oznacza to definitywnie koniec jazdy, najlepiej jest zjechać i sprawdzić co się dokładnie stało.

Sprawdzanie samochodu przed podróżą

Elementy takie jak filtr oleju czy też przewody zapłonowe mogą się uszkodzić podczas jazdy. Przed wyruszeniem w drogę warto także sprawdzić elementy takie jak na przykład hamulce. Brak prawidłowego oporu ze strony hamulca oznaczać może dobitnie, że przewody hamulcowe nie działają do końca w taki sposób w jaki powinny. Wyciekanie płynu hamulcowego, nawet jeśli wyciek jest niewielki może spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie hamulców w samochodzie. W razie gdyby hamulce zaczęły nagle funkcjonować gorzej, warto jest sprawdzić w pierwszej kolejności właśnie ten element.

Dodaj komentarz