Co zrobić po utracie pracy?

Co zrobić po utracie pracy?Utrata pracy to zwykle wielki cios, a przede wszystkim utrata środków do życia. To moment, w którym wypada wziąć się porządnie w garść, a nie ubolewać nad swoim losem.

W wielu firmach z różnych powodów stosowane są tzw. cięcia, a zwalniani są nawet bardzo dobrzy pracownicy. Na taką sytuację warto być przygotowanym przede wszystkim psychicznie. Sprawdź, co zrobić po utracie pracy.

Zachowaj wiarę w siebie

Najważniejsze, o czym powinieneś pamiętać to fakt, że zwolnienia z pracy nie dotyczą wyłącznie Ciebie. Każdego dnia na całym świecie ktoś zostaje zwolniony i to niekoniecznie z tego powodu, że jest to ktoś, kto nie nadaje się do pracy na danym stanowisku. Wmawianie sobie, że jest się osobą nieodpowiednią, nieradzącą sobie jest bardzo złe. Jeśli w daną pracę angażowałeś się najlepiej jak tylko można, nie ma powodów do tego, aby się sobą rozczarowywać ani też wątpić w swoje możliwości. Grunt to pewność siebie i motywacja do szukania innego etatu. Spostrzeganie utraty pracy przez pryzmat dobrych zmian to najlepsze, co można zrobić. Oczywiście nie jest to tak proste, jakby się mogło wydawać w momencie posiadania etatu, ale niemniej jednak możliwe. Jeśli chcesz się użalać, zrób to, ale wyłącznie przez jeden dzień. W kolejnym zbierz siły do tego, aby działać.

Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem

Pamiętaj, że pracując, zdobyłeś doświadczenie, nauczyłeś się wielu ważnych rzeczy, a to przyda Ci się w kolejnych kontaktach z pracodawcami, jak i w pracy. Spójrz przychylnie na zastaną sytuację i nie marnuj sił na ubolewanie. Szukanie pracy nie trwa jeden dzień. Wiedz, że z całą pewnością znajdziesz ją wkrótce. Kieruj się pozytywnym nastawieniem, a przede wszystkim nie panikuj. Daj sobie czas na znalezienie pracy i nie demonizuj obecnej sytuacji. Najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj, że nawet, jeśli wykonałeś wiele telefonów, aplikowałeś na wiele ogłoszeń, wysłałeś CV do wielu miejsc, na odpowiedź będziesz musiał poczekać. Jeśli wysyłasz CV, koniecznie dołączaj do każdego z nich list motywacyjny. Ten umożliwi Ci uzyskanie lepszej pozycji od innych osób aplikujących na dane stanowisko. List motywacyjny to wyznacznik profesjonalizmu Twojego działania i znak dla pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem do zatrudnienia. CV wraz z listem motywacyjnym uświadamia potencjalnych pracodawców, że na danej posadzie bardzo nam zależy.

Dodaj komentarz