Czujnik położenia przepustnicy

Jednym z głównych elementów silnika jest czujnik położenia przepustnicy. Jest to element, który ma wpływ na ilość mieszanki, która zostaje wtryskiwana do cylindrów. Część tak, jak każda inna może ulec awarii i uszkodzeniu. Jakie zatem objawy towarzyszą pracy silnika, które mogą wskazywać na awarię tej właśnie części?

Czujnik położenia przepustnicyJednym z głównych objawów, który może wskazywać na uszkodzenia tego czujnika, to zmiany obrotów oraz szarpnięcia. Występują one przede wszystkim podczas przyśpieszania lub zwalniania. Można to zauważyć jeżeli po zdjęciu nogi z gazu, silnik zostaje na wysokich obrotach, a za moment gwałtownie je obniża. Ponadto, podczas przyśpieszania może pojawić się odwrotna sytuacja, tj. gdy obroty wzrastają skokowo.

Jest to spowodowane stopniem otwarcia przepustnicy. Ma on wpływ na ilość wtryskiwanego paliwa, potrzebnego do ruchu pojazdu. W przypadku awarii czujnika, ilość dostarczanego paliwa może być zbyt mała, co skutkuje nierówną pracą i szarpaniem silnika. Ponadto, może to skutkować problemami z uruchomieniem silnika oraz zwiększonym spalaniem.

Awaria innych czujników czy podzespołów może powodować podobne efekty. W związku z tym, przed wymienieniem czujnika należy sprawdzić napięcia oraz zmiany rezystancji. Napięcie zasilające powinno być równe 5V. Podczas zmiany położenia przepustnicy powinno ono oscylować w przedziale od 0.5 do 5 V. Ważne jest aby zmiany były liniowe i proporcjonalne. Jeżeli pojawią się nagłe przeskoki, oznacza to zużycie oporowej warstwy potencjometru. Należy w takim wypadku wymienić czujnik.

Czujniki położenia przepustnicy nie są możliwe do rozebrania. Przez co naprawa przez rozklejenie i spryskanie środkiem dla potencjometrów, raczej nie przyniesie efektów.

Po wymianie czujnika wielu ludzi zastanawia się nad koniecznością jego regulacji. Jest to czynność, która nie musi być wykonywana. Większość producentów w taki sposób konstruuje czujniki, iż po zamontowaniu wystarczy kilka chwil na wolnych obrotach, a one same zaczną odpowiednio pracować.

Zobacz także: regeneracja turbin

Dodaj komentarz