Ford Fiesta i Citroen c4

W tym segmencie samochodów wybór jest tradycyjnie największy. Przyjrzyjmy się więc stosunkowo nowemu modelowi samochodów oferowanych głównie jako sedany, oraz jednemu z modeli, które są obecne na rynku rekordowo długo. Po pierwsze ford fiesta cena.

Jest to samochód produkowany od ponad 30 lat. Przez ten okres czasu wiele się w tym modelu zmieniło wliczając w to założenia, ale zacznijmy od początku. Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wielu, kiedy to powstał zamysł koncepcyjny stworzenia forda fiesty, na świadomych rynkach panował tak zwany kryzys energetyczny. Niektóre z jego skutków odczuwalne są po dziś dzień ale nie na tym będziemy się koncentrować.

Małe samochody miejskie

Ford Fiesta i Citroen c4Chodzi o to, iż w owym okresie wielu klientów poszukiwać zaczyna małych miejskich samochodów. Chodzi oczywiście o rynki europejskiego, bowiem w Stanach Zjednoczonych gdzie ropa tańsza była od wody, królowały rzecz jasna ogromne krążowniki szos, które przyznać należy mają przecież swój urok. W okresie tym powstał chociażby jeden z popularniejszych modeli fiata, czyli fiat 127, także Ford spróbował swoich sił w projektowaniu małych samochodów miejskich. Zamysł stworzenia fiesy powstał w europejskich oddziałach koncernu samochodowego. Wszystko to spowodowało, że już w 1975 roku premierę miała pierwsza fiesta, faktycznie niewielkie autko miejskie, dostępne później także jako sedan, początkowo najpopularniejsza była malutka dwudrzwiowa wersja samochodu, mająca stylistycznie niewiele wspólnego ze współczesną fiestą, którą kojarzą chyba wszyscy.

Fiesta jak ewenement

Fiesta bowiem jest ewenementem na rynku motoryzacyjnym, długi okres produkcji powoduje że zbliża się wręcz do rekordzistów. Przez te lata fiesta raczej dobrze radziła sobie z konkurencją na rynku motoryzacyjnym. W ostatnim czasie citroen c4 cena jest modelem często zestawianym właśnie z fiestą. Francuski sedan pojawił się na rynku w roku 2004. Jak na razie produkowana jest cały czas pierwsza generacja citroena, która już przeszła pewne poprawki stylistyczne. Lada moment spodziewać należy się nowej generacji tego udanego modelu.

Dodaj komentarz