Fotoradary i mandaty

Wiadomo, że żaden kierowca nie może łamać przepisów drogowych. Słynne powiedzenie, że przepisy są po to, żeby je łamać, w przypadku łamania przepisów ruchu drogowego, mogą się naprawdę źle skończyć dla kierowcy i właściciela pojazdu, ponieważ za łamanie przepisów ruchu drogowego przewidziane są różne sankcje karne, takie jak wysokie mandaty czy też punkty karne, a niektóre z wykroczeń drogowych mogą się nawet skończyć sprawą w sądzie lub pobytem w areszcie.

Niegdyś samochody częściej przekraczały prędkość, ponieważ jedynym sposobem kontroli prędkości u kierowców kiedyś była policja drogowa, czyli po prostu prawdziwi funkcjonariusze musieli sami osobiście kontrolować prędkość na wyznaczonych odcinkach dróg.

Kontrole policyjne

Fotoradary i mandatyWiadomo więc, że żadnego odcinka drogi nie można było kontrolować na stałe, ponieważ funkcjonariusze nie mogli stale przebywać przy jakimś odcinku drogi, bo nie starczyłoby nam funkcjonariuszy, żeby takie zadanie wykonać. A nawet jeśli zostałaby zatrudniona taka ilość policjantów w policji drogowej to wtedy sprawa skończyłaby się tak, że mielibyśmy jeszcze większą dziurę w budżecie. Dziś kontrolę prędkości policja przeprowadza w bardziej zautomatyzowany sposób. Po prostu obecnie istnieje coś takiego jako fotoradar, czyli urządzenie, które postawione przy jezdni potrafi skontrolować prędkość przejeżdżającego samochodu.  No właśnie, ktoś mógłby zapytać, skontrolować i co dalej?

Przekroczenie prędkości

W jaki sposób wychwytywani są ci kierowcy, którzy przekraczają prędkość w pobliżu fotoradaru? To bardzo proste. Jaka sama nazwa fotoradaru wskazuje jest to nie tylko radar prędkości, lecz także urządzeni robiące zdjęcie. A więc w przypadku, gdy ktoś przekroczy prędkość, fotoradar to wyczuje i natychmiast zrobi zdjęcie. Wtedy odpowiednie służby przeznaczone do tego po numerze rejestracyjnym pojazdu rozpoznają właściciela i wysyłają do niego mandat z fotoradaru, który musi on uiścić w wyznaczonym terminie. W taki sposób każdy otrzymuje mandat za przekroczenie prędkości, ponieważ fotoradar mandat jest raczej nieunikniony dla każdego kto przekroczy prędkość.

Dodaj komentarz