Garść informacji o pociągach i kolei

Najlepszym środkiem do przemieszczania dużej liczy ludzi i towarów jest kolej. Kolej swojego czasu była bardzo popularna. Po pewnym czasie straciła ją na rzecz transportu lotniczego i samochodowego. Teraz w wielu krajach odzyskuje swoją mocną pozycję.

Garść informacji o pociągach i kolei

Usługi świadczone przez kolej

Jednym z rodzajów usług, które świadczy kolej jest transport pasażerski. Równie ważnym, w wielu krajach bardzo dochodowym jest także przewóz towarów. Światowym liderem w transporcie kolejowym jest Rosja. Zajmuje ona czołowe miejsce zarówno pod względem odległości jak i tonażu. Za Rosją plasują się Stany Zjednoczone i Chiny. Jednak najbardziej nowoczesnym systemem organizacji przewozów dysponują Stany Zjednoczone. Bardzo mocno wykorzystywane są tam techniki komputerowe. W efekcie stworzony został system, w którym każdy wagon towarowy ma własny plan podróży. Umożliwi on kontrolowanie każdego wagonu towarowego na trasie – począwszy od miejsca załadunku aż do miejsce docelowego. Na stacjach rozrządowych wagony identyfikowane są przez fotokomórkę. Następnie sortuje się je i zestawia w pociągi w zależności od tego, jaki rodzaj ładunku przewożą. Pod uwagę brany jest także cel podróży.

Pociągi przyszłości

Lepszych środków transportu zaczęto poszukiwać jeszcze, gdy po torach jeździły parowe lokomotywy. Jednym z pomysłów był pociąg napędzany tłokiem, który popychałoby sprężone powietrze znajdujące się w ułożonej wzdłuż torów rurze. Pomysł ten został zarzucony, ale podobna idea przyświeca twórcom kolei pneumatycznej. Jak na razie jeździ tylko jeden prototypowy wagon tego typu. Pojawiła się również idea wykorzystania w pociągach przyszłości poduszki magnetycznej. Nad torem pociąg utrzymywałyby magnesy. Jak do tej pory udaje się skrócić czas podróży koleją udoskonalając stare rozwiązania. Palme pierwszeństwa dzierżą tutaj Francuzi i ich Train à Grande Vitesse czyli TGV. To pociąg elektryczny poruszający się po normalnych torach, które mają specjalnie dostosowane łuki zakrętów. TGV rozwija wielkie prędkości.

Dodaj komentarz