Jak powiedzieć szefowi, że jest się w ciąży?

Jak powiedzieć szefowi, że jest się w ciąży?Zaszłaś w ciąże i nie wiesz, jak zareaguje na to Twój szef? Koniecznie przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się, jak to zrobić.

Jeśli ciąża jest również dla Ciebie niespodzianką, a co więcej, nie była planowana, powinnaś dać sobie czas na zaakceptowanie sytuacji. Jeśli pozbierasz myśli i uspokoisz się, rozmowa z szefem z całą pewnością przebiegnie bez najmniejszych problemów.

Jak szybko powiadomić przełożonego?

Masz czas, aby przekazać tę informacje szefostwu. Większość lekarzy za odpowiedni moment obwieszczenia nowiny uważa okres po 3 miesiącu. Do tego czasu ciąża obciążona jest ryzykiem samoistnego poronienia. Nie ma powodów do tego, aby stresować się, więc dodatkowo faktem rozmowy z szefem. Jeśli jednak Twoja praca wymaga kontaktu z substancjami chemicznymi lub jest ciężka, powiadomienie szefa o ciąży musi odbyć się zdecydowanie od razu. Jeżeli zdecydujesz się na przekazanie informacji o ciąży przed upływem I trymestru, będziesz mieć wytłumaczenie z powodu spóźnień do pracy związanych ze złym samopoczuciem, ospałością czy porannymi mdłościami.

Zadbaj o swoje prawa

Pamiętaj, że teraz najważniejsze jest zdrowie dziecka. Prawidłowy rozwój ciąży uzależniony jest od wielu czynników. Stres nie jest dobry, dlatego chroń maluszka noszonego pod swoim sercem od zbędnych stresów. Do rozmowy nie przygotowuj się jak do rozmowy o podwyżce. Twoim zadaniem jest wyłącznie przekazanie informacji. Powinnaś dokładnie dowiedzieć się wszystkiego na temat urlopu macierzyńskiego. Poznaj swoje prawa. W tym celu możesz zgłosić się do działu księgowości czy zasobów ludzkich. Zanim powiesz szefowi o ciąży, powinnaś być pewna, że urlop macierzyński będzie Ci się należał. Nieplanowana ciąża niestety wywraca kwestię finansową w domu do góry nogami. To odpowiedni czas, aby dokładnie przyjrzeć się budżetowi. Być może warto, jeśli tylko czujesz się na siłach przepracować jeszcze kilka miesięcy. Musisz liczyć się z tym, że zasiłek chorobowy jest niższy od pensji, jaką otrzymujesz, pracując na cały etat.

Dodaj komentarz