Jak rozpoznać molestowanie?

Jak rozpoznać molestowanie?Kobiety chcące poświęcić się karierze, powinny mieć na uwadze fakt, że mogą stać się ofiarą molestowania w pracy. To obecnie niestety nagminny proceder, na który należy zwrócić szczególną uwagę.

To prawda, że wielu mężczyzn na wysokich stanowiskach wykorzystuje swój status w złych celach względem podwładnych kobiet w pracy. Sprawdź, jak mogą wyglądać oznaki molestowania. Jeśli tylko zauważysz takie, przeciwdziałaj nawet, gdy nie dotyczą one Twojej osoby.

Nie tylko zły dotyk

Molestowaniem w pracy nie będziemy nazywać wyłącznie dotyku, który z góry mamy na myśli, słysząc o tytułowym procederze. Dyskomfort psychiczny należy do skutków molestowania, a z takim będziemy mieć do czynienia w ramach jawnej dyskryminacji płci. Mogą to być sprośne żarty pod kątem danej osoby, niestosowne komentarze, nieprzyzwoite uwagi itp. Należy pamiętać o tym, aby nieprzyzwoitość powstrzymać już na samym początku. Na tego typu zachowania nie można pozwalać sobie w pracy, ani tym bardziej akceptować takich, jeśli dotyczą one któregoś z naszych współpracowników. Nie uciekamy, więc od odpowiedzialności za innych, ponieważ tylko dzięki niej możemy uratować kogoś z poważnej opresji. Mamy już za sobą żarty, komentarze, nieprzyzwoite uwagi. Przyszedł czas na zwrócenie uwagi na czyny, a dokładnie działania o podtekście seksualnym.

Ofiara nie może pozostać bierna

Mężczyźni względem kobiet potrafią pozwalać sobie na naprawdę zbyt wiele, a niekiedy nie mając świadomości, że te czyny są karalne. Gesty o podłożu seksualnym, a więc dotykanie, głaskanie czy przytulanie to czyny, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Ofiara molestowania seksualnego w miejscu pracy nie może pozostawać bierna. Może powołać się na podstawy prawne o naruszenie poszanowania godności i innych dóbr osobistych w miejscu pracy. Do kolejnych już nader bardzo dotkliwych czynów świadczących o molestowaniu w miejscu pracy należą ataki, niestosowane dotykanie, napaść, a także seksistowskie komentarze i gesty. Takie od razu powinny zostać zgłoszone przełożonemu lub innej odpowiedzialnej osobie. Im wcześniej zareagujemy na tego rodzaju czyny, tym większe mamy szanse, że wyeliminujemy je bardzo szybko.

Dodaj komentarz