Jak szukać pracy?

Jak szukać pracy?Czy stanowisko, na które aplikujemy, jest tworzone dla nowego pracownika, czy też wskakujemy na czyjeś miejsce? To pytanie jest dosyć istotne. Jeśli pracodawca nie będzie chciał odpowiedzieć na to pytanie lub odpowie wymijająco, może to oznaczać, że w firmie funkcjonuje duża rotacja pracowników i nie ma co zaprzątać sobie nią głowy.

W przypadku, gdy ktoś został zwolniony, a my jesteśmy nowi na to miejsce, warto dowiedzieć się, dlaczego ktoś zrezygnował lub też został zwolniony – takie informacje są o tyle przydatne, że możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat firmy, panującej w niej atmosfery, czy też o samym pracodawcy i innych pracownikach.

Zarobki to nie wszystko…

Gdy stanowisko jest dopiero tworzone, bo na przykład firma jest nowa lub jedyny grafik w firmie ma zbyt dużo obowiązków i zaistniała potrzeba zatrudnienia kolejnego specjalisty, to daje nam zielone światło na tę pracę. Możemy liczyć na to, że dobrze będzie nam się pracowało i mamy do czynienia z odpowiedzialnymi, profesjonalnymi ludźmi. Przy okazji zróbmy research w Internecie na temat firmy, do której się wybieramy – mnóstwo tam opinii byłych lub obecnych pracowników, które dadzą nam konkretny pogląd na to przedsiębiorstwo.

Nie bój się zadawania pytań

Może nam również przyjść do głowy wtedy wiele pytań, które warto zadać podczas rozmowy i rozwiać wszelkie wątpliwości. To pytanie możemy oczywiście zadać, choć na tym etapie rekrutacji większość pracodawców nie chce odpowiadać. Jest to pewna nieprawidłowość, ponieważ mamy prawo wiedzieć, jakie warunki zatrudnienia oraz finansowe pracodawca jest nam w stanie zapewnić. Nikt w dzisiejszych czasach nie będzie brał kota w worku, więc jeśli ktoś będzie kręcił nosem i unikał odpowiedzi – nie zaprzątajmy sobie tym głowy. Mamy prawo znać wszelkie warunki zatrudnienia, a każda profesjonalna firma ujawnia je nawet czasem już w ogłoszeniu lub rozmowie telefonicznej. Warto znać także te aspekty, jeśli zależy nam na długiej i owocnej współpracy. Jeśli jesteśmy ambitni, z pewnością będzie nas ciekawiło to, czy istnieje możliwość awansu i jak przebiega ścieżka kariery w tej firmie. Pracodawca powinien odpowiedzieć nam wyczerpująco na tego rodzaju pytanie, bowiem każda solidna firma ceni swoich pracowników i ma przewidziane różne opcje rozwoju i awansu.

Dodaj komentarz