Jak uniknąć wypalenia zawodowego nauczycieli?

Jak uniknąć wypalenia zawodowego nauczycieli?Praca nauczyciela jest bardzo odpowiedzialnym zawodem. Bardzo często dochodzi w jego przypadku do tzw. chronicznego przemęczenia, tzw. wypalenia zawodowego.

Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Z całą pewnością bardzo duża odpowiedzialność, jak i relatywnie niskie zarobki. Istnieją sposoby, aby nie dopuścić do sytuacji, w której stresuje nauczyciela każdy kolejny dzień pracy, a idzie do niej z młodzieńczym entuzjazmem. Nudne lekcje są nie do zniesienia dla uczniów, dlatego mogą oni przeszkadzać, nie uważać, a w konsekwencji nie wynosić z nich niczego, co miałoby wpływ na poszerzanie ich horyzontów myślowych.

Szkoła zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów

Takie lekcje nie służą też samym nauczycielom, ponieważ nie dają satysfakcji i dobrych wyników w nauce. Warto, więc zaangażować się w nie dokładnie, stworzyć scenariusze lekcji, które będą odpowiadały uczniom tak dobrze, że nie będą czekali na dzwonek. W ramach niedopuszczenia do wypalenia zawodowego koniecznie potrzebna jest satysfakcja, która nieodłącznie związana jest również z pasją. Nauka niech opiera się na często organizowanych konkursach, spotkaniach z interesującymi ludźmi. Niech w szkole dzieje się po prostu wiele dobrego dla uczniów, a jednocześnie też dla nauczycieli, którzy z uśmiechem na ustach będą przychodzili do pracy. Ta jest bardzo ważna i nie chodzi tu wyłącznie o integrację kadry nauczycielskiej w obrębie danej szkoły, ale otwartość na kontakty z innymi szkołami.

Stawiaj na osobisty i zawodowy rozwój

Jako nauczyciel warto zapisać się na specjalne kursy i szkolenia, dyskutować i brać czynny udział również w rozmowach na forach internetowych. Edukacja nie musi być nudna. Aby się nie wypalić, nauczyciele powinni traktować każdy kolejny rok swojej pracy jak ten pierwszy, w którym byli pełni zapału i innowacyjnych pomysłów. Grunt to nie dać się stagnacji, ulepszać lekcje, stosować nowoczesne metody nauczania i stale ich szukać. Bierny nauczyciel, który nie chce się uczyć już niczego nowego to nauczyciel, który prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z wypaleniem zawodowym. Bardzo istotny jest, więc fakt dokształcania się. Dodatkowy fakultet? Jak najbardziej, ponieważ nie ma to jak kolejny wyznaczony cel w życiu. Wyzwania pobudzają do działania, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

Dodaj komentarz