Jakie prawa ma ciężarna w pracy?

Jakie prawa ma ciężarna w pracy?Im wcześniej przekażesz szefostwu informację, że jesteś w ciąży, tym lepiej dla Ciebie tym bardziej, jeśli nie masz zamiaru korzystać ze zwolnienia lekarskiego.

Polskie prawo chroni kobiety w ciąży, dlatego też masz z tego tytułu wiele przywilejów, z których będziesz mogła korzystać, pracując.

Jakie przepisy są najważniejsze?

Po pierwsze musisz dostarczyć pracodawcy zaświadczenie od ginekologa o tym, że jesteś w ciąży. Na tej podstawie, będziesz osobą chronioną. Pierwszym z przywilejów jest fakt, że szef zapewni Ci możliwość zwolnienia się na czas istotnych badań, które zwykle będziesz wykonywała z samego rana. Regularne badania są bardzo ważne, dlatego też, jeśli tylko masz problem z ich wykonaniem, bo szef nie chce Cię zwolnić, rozważ zwolnienie lekarskie. Pamiętaj, że szef nie może zlecić Ci w czasie trwania Twojej ciąży żadnych nadgodzin. Tego prawa nie może złamać. Poza tym nie może żądać od Ciebie pełnej dyspozycyjności. Nie możesz pracować w nocy, ani też dłużej niż 4 godzinny dziennie przy komputerze. Kolejno nie możesz wykonywać tzw. pracy wzbronionej, czyli w wymuszonej pozycji, wymuszonym rytmie lub takiej, jaką zabronił Ci lekarz. W ramach zatrudnienia pracodawca nie może wypowiedzieć Ci umowy. Może zrobić to jedynie w ramach zwolnienia dyscyplinarnego lub w razie ogłoszenia upadłości firmy.

Praca to nie wszystko

Przysługuje Ci urlop macierzyński, a także ewentualny urlop wychowawczy. Choć może obecnie czujesz się na tyle dobrze, że praca nie sprawia Ci trudności, za jakiś czas będzie już zupełnie inaczej. Nawet, jeśli nie będą męczyły Cię żadne dolegliwości, praca stanie się uciążliwa z powodu coraz większego brzucha. Rozważ zwolnienie lekarskie relatywnie wcześnie, aby pracodawca mógł przeorganizować grafik. Pamiętaj, że w czasie ciąży najważniejsze jest zdrowie Twoje dziecka, jak i Twoje. Nie zapominaj, że warunki, w jakich będziesz pracowała będą odzwierciedlać się w Twoim samopoczuciu, jak i stanie zdrowia. Rozmowa taka jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej przedstawisz swoje stanowisko w ramach dalszej pracy. Jeśli zależy Ci na dalszym przychodzeniu do pracy, koniecznie określ, co pracodawca mógłby zmienić na lepsze, aby pracowało Ci się wygodniej i lżej. Jeśli Twoje oczekiwania z konkretnych powodów nie mogą zostać spełnione, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie lekarskie.

Dodaj komentarz