Kapeć – co robić?

Uszkodzenie opony to bardzo częsta awaria, która może przydarzyć się każdemu kierowcy. Dlatego warto wiedzieć jak najlepiej przygotować się na taką sytuację i co zabrać ze sobą w podróż, tak żeby zaradzić problemowi bez konieczności wzywania pomocy drogowej.

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest tradycyjna dojazdówka. Jest to tani i stosunkowo prosty sposób. Dojazdówka jest mniejsza od zwykłej zapasowej opony, więc nie zajmuje tak dużo miejsca w bagażniku. Trzeba jednak pamiętać, że w czasie używania takiego koła nie można poruszać się z większą prędkością niż 80 km/h. Jest to tymczasowe rozwiązanie, którego ma pomóc w dotarciu do najbliższego mechanika lub zakładu wulkanizacyjnego. Na pewno nie jest przeznaczone do dłuższej jazdy, a w przypadku niewłaściwego użytkowania może doprowadzić do uszkodzenia samochodu.

Pod tym względem dużo lepiej sprawdzi się koło zapasowe. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że jest ono niestety większe od dojazdówki, a co za tym idzie zajmie również dużo więcej miejsca w bagażniku.

Ciekawym rozwiązaniem są produkty w sprayu, które można wykorzystać do błyskawicznej naprawy koła. Preparat wprowadza się do opony, a on sam znajduje dziurę i ją zatyka. Taka naprawa oczywiście nie jest trwała, ale na pewno spokojnie wystarczy na dojechanie do wulkanizatora. Niestety nie jest to idealne rozwiązanie. Preparat trudno usunąć i może zdarzyć się, że załatana przy jego pomocy opona będzie nadawała się jedynie do wyrzucenia. Dlatego dobry środek do naprawy opon powinien być stosunkowo łatwy do usunięcia. Najlepiej jeśli będzie rozpuszczalny w wodzie – to znacznie ułatwi zadanie wulkanizatorowi.

Istnieje kilka sposobów na naprawę uszkodzonej opony. Na szczęście nie jest to poważna awaria. Trzeba się jednak odpowiednio przygotować na taką sytuację i zawsze mieć przy sobie koło zapasowe, dojazdówkę lub przynajmniej specjalny preparat przeznaczony do błyskawicznej naprawy, co będzie bardzo pomoce w przypadku nagłej awarii i znacznie ułatwi poradzenie sobie z taką sytuacją.

Przeczytaj także jak działa pompa wtryskowa Bosch

Dodaj komentarz