Kiedy kupujesz używany samochód – badanie techniczne

Kiedy kupujesz używany samochód – badanie techniczne

Badanie diagnostyczne samochodu to najważniejsza rzecz, jaką musimy wykonać zaraz po kupnie pojazdu, chodzi jednak jedyni o sytuacje, kiedy nasz nowy pojazd pochodzi z rynku wtórnego – wtedy stacja kontroli pojazdów (w Lublinie mamy ich około 20) musi w naszym terminarzu znaleźć się jeszcze przed wizytą w urzędzie i rejestracją auta.

Jeśli jednak kupujemy samochód w salonie, nie musimy zawracać sobie tym głowy, ponieważ nowe pojazdy mają już homologację.

Po co wykonuje się badanie techniczne?

Jest to niezbędne do dopuszczenia pojazdu do poruszania się po drogach krajowych. Na stacji kontroli pojazdów diagnosta sprawdza, czy samochód spełnia wszystkie kryteria określone w kodeksie drogowym – jeśli tak, spokojnie możemy udać się do urzędu i zarejestrować samochód, jeżeli nie, trzeba będzie poszukać dobrego mechanika. Diagnosta wyda bowiem zaświadczenie, które umożliwi poruszanie się samochodem, ale jest ono terminowe i przeznaczone do tego, żeby dojechać na miejsce naprawy samochodu.

Zakres badania technicznego (w przypadku samochodu osobowego)

Badanie techniczne samochodu osobowego obejmuje wiele różnych czynności:
– identyfikację pojazdu, w czasie której sprawdzany jest numer VIN oraz to, czy jest zgodny z numerem, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym;
– sprawdzenie dodatkowego wyposażenia – chodzi tu na przykład o instalację LPG, diagnosta sprawdza, czy jest ona zgodna z wytycznymi, posiada homologację oraz jaka jest data ważności butli gazowej;
– sprawdzenie głębokości bieżnika opon, ich zużycia i ustawienia kół;
– testowanie oświetlenia, czyli czy lampy nie są uszkodzone, czy są dobrze ustawione oraz czy działają poprawnie (na przykład czy jedna nie świeci słabiej niż druga);
– sprawdzenie układu hamulcowego, a w nim badanie siły hamowania oraz sprawność hamulca pomocniczego;
– badanie układu kierowniczego;
– sprawdzenie sprawności zawieszenia i nadwozia (czy nie ma luzów, w jakim stanie są szyby i karoseria);
– sprawdzanie stanu i działania układu wydechowego;
– badanie działania silnika;
– sprawdzenie poprawności działania pasów bezpieczeństwa, a także sprawdzenie stanu poduszek powietrznych;
– analiza obowiązkowego wyposażenia, czyli czy w samochodzie znajduje się, między innymi, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.
Wszystkie te elementy badane są w każdej stacji kontroli pojazdów niezależnie czy będzie to w Lublinie, czy jakimkolwiek innym mieście.

Dodaj komentarz