Kilka informacji o leasingu operacyjnym

Leasing jest jedną z form finansowania zakupu pojazdów, nieruchomości, maszyn. Z leasingu najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Decydują się na niego w sytuacji, gdy zamierzają zbudować, rozszerzyć lub wymienić firmową flotę nie angażując w to własnych środków finansowych. Leasing samochodowy cieszy się rosnącą popularnością.

Jakie są rodzaje leasingu?

Przedsiębiorcy, którzy zainteresowani są leasingiem samochodowym mogą wybierać między leasingiem operacyjnym a finansowym. Różnice między tymi dwoma rodzajami leasingu polegają przede wszystkim na kwestiach związanych z płaceniem podatku VAT. Warunki związane z leasingiem operacyjnym są dla przedsiębiorców bardziej korzystne w przypadku leasingu operacyjnego i to na niego decyduje się większość przedsiębiorców.

Kilka informacji o leasingu operacyjnym

Korzyści z leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny przynosi przedsiębiorcy wiele korzyści. Przedmiot umowy w przypadku zawarcia umowy leasingowej dotyczącej leasingu operacyjnego jest w dalszym ciągu składnikiem majątku leasingodawcy. To również firmie leasingowej przysługuje prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Ale przedsiębiorca, który zdecydował się na leasing operacyjny w koszty uzyskania przychodu może wliczyć zarówno opłatę wstępną jak i co miesięczne raty. Leasing operacyjny jest kwalifikowany jako usługa. W związku z tym do każdej raty należy doliczyć podatek VAT (wynosi on 23 procent) Korzyścią jest więc także to, że przedsiębiorca nie musi płacić tego podatku od razu; płaci go z każdą miesięczną ratą. Przedmiotem leasingu operacyjnego najczęściej są samochody osobowe lub ciężarowe. Ale przedmiotem tego rodzaju leasingu mogą być także maszyny czy sprzęt komputerowy. Po podpisaniu umowy leasingobiorca musi wnieść czynsz inicjalny czyli opłatę wstępną. Po dopełnieniu wszystkich formalności, firma leasingowa wyda mu rzecz będącą przedmiotem leasingu.

Wśród przedsiębiorców zdecydowanie największą popularnością cieszy się leasing operacyjny. W większość firm leasingowych z uwagi na jego popularność jest on jedynym dostępnym rodzajem leasingu.

Dodaj komentarz