Kilka słów o historii motoryzacji

Kilka słów o historii motoryzacjiJeżeli mamy mówić o samochodach, to dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, że historia motoryzacji rozpoczęła się niejako od wynalezienia koła, co nastąpiło około czterech tysięcy lat przed naszą erą. Wydarzenie to nie pozostało bez wpływu na umysły naukowców, którzy z jednej strony dążyli do jak najpełniejszego wykorzystania koła, z drugiej natomiast czerpali inspirację do swoich wynalazków, z każdym rokiem wprowadzając coraz to bardziej udoskonalane nowoczesne technologie.

Aż trudno sobie wyobrazić, że pierwsze, udokumentowane zapiski dotyczące samochodu pochodzą z 215 roku przed naszą erą. Od tamtej pory pojazdy (pomińmy fakt, że początkowo były napędzane i poruszane za pomocą siły mięśni człowieka) mechaniczne ciągle ewoluowały, żeby we współczesnej postaci stać się na przykład samochodem o napędzie hybrydowym.

Zatrzymajmy się jednak – chociaż przez chwilę – nad historią motoryzacji, ponieważ jest po prostu bardzo ciekawa. Do dziś, od czasów starożytnych, zachowała się księga „O machinach, które siłą powietrza w ruch są wprowadzane”. W XIII wieku angielski mnich – Roger Bacon – zakładał, że technika zmieni świat, czemu dał wyraz, wypowiadając takie zdanie: „można by zbudować machiny zdolne poruszać (…) powozy jedynie za pomocą nauki i sztuki, bez pomocy istoty żywej”.

Czyż tak się nie stało i czyż nie były to prorocze słowa?
Każdy kolejny rok przynosił nowe odkrycia i wynalazki, a wszystkie zmierzały do tego, żeby wreszcie można było powiedzieć o pojeździe, że sam „chodzi”.

Przybliżmy kilka znaczących faktów z bogatej historii motoryzacji. Po serii pojazdów napędzanych parą przyszedł czas na pierwsze auta z silnikiem spalinowym, a był rok 1875. Trzy lata później – w 1888 roku – pojawiają się dwa niezwykle znaczące wynalazki – samochód ze skrzynią biegów Karla Benza oraz opona pneumatyczna, której twórcą był John Boyd Dunlop. Od tego momentu rozwój motoryzacji toczył się lawinowo, a w 1894 roku odbył się we Francji pierwszy wyścig samochodowy – Grand Prix – na trasie Paryż-Rouen.

Dodaj komentarz