Kilka słów o kolei

Kolej to wynalazek, który bardzo mocno zmienił świat. Dzięki temu, że kontynenty zostały pokryte siecią torów, każdy, kogo było stać na zakup biletu, mógł wygodnie i szybko dotrzeć do miejsc, które wcześniej dostępne były jedynie dla wytrawnych obieżyświatów. Dzięki kolei bardzo duże odległości mogli sprawnie i szybko pokonywać nie tylko ludzie – kolej umożliwiła także transport różnorodnych towarów i to w ogromnych ilościach.

Kilka słów o kolei

Początki kolei

Pojazd parowy, który został skonstruowany przez Nicolasa Josepha Cugnota w 1770 roku jest jednym z najstarszych przodków współczesnych lokomotyw. Jego trójkołowa maszyna mogła poruszać się z prędkością zaledwie 4 kilometrów na godzinę. Do jej obsługi potrzeba była aż 4 osób. Ojcem współczesnych lokomotyw został George Stephenson. Swój pierwszy parowóz skonstruował on w roku 1814. Twórca pierwszej lokomotywy był mechanikiem zatrudnionym w kopalni węgla w Killingworth. Jego pierwsza lokomotywa nosiła nazwę „Blücher”. Wzorem dla wielu późniejszych konstrukcji stała się „Rakieta”. Parowóz skonstruowany przez G. Stephensona wygrał ogłoszony w 1829 roku konkurs na najlepszą lokomotywę. Era kolei na świecie rozpoczęła się oficjalnym otwarciem linii kolejowej Liverpool-Manchester. Lokomotywy wyrzucające dym z komina od dawna należą już do przeszłości.

Dynamiczny rozwój kolei

Kolej rozwijała się dynamicznie zarówno w Europie  jak i na innych kontynentach. Pierwszą linię kolejową na ziemiach polskich otwarto między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim. Bardzo szybko kolej zaczęła rozwijać się w Stanach Zjednoczonych. Sieć torów w tym kraju została rozbudowana w wyjątkowo krótkim czasie dzięki temu, że Amerykanie zbudowali własny przemysł parowozowy. Współczesne pociągi są bardzo nowoczesne i niemal wcale nie przypominają swoich poprzedników. TGV zaczęło kursować we Francji w 1981 roku.

Historia kolei liczy ponad 200 lat. Bardzo mocną konkurencją stanowi dziś dla niej transport samochodowy i lotniczy, mimo to era kolei jeszcze się nie kończy.

Dodaj komentarz