Klimatyzacja w naszym samochodzie

Samochody w życiu ludzi wypełniają bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim jest to podstawa transportu, który jest fundamentem gospodarki oraz rozwoju cywilizacyjnego. Ponadto, samochodów używamy, aby przemieścić się z jednego miejsca do drugiego. Aby zapewnić im jak najdłuższą żywotność, należy o nie prawidłowo dbać. Często awaria może kosztować nas wiele tysięcy złotych. Nieistotne z pozoru usterki mogą z biegiem czasu okazać się zgubne.

Wraz z rozwojem motoryzacji zwiększa się standard osiągany w samochodach osobowych. Początkowo były to maszyny złożone z silnika, układu kierującego, skrzyni biegów oraz karoserii. Teraz można spotkać samochody wypełnione gadżetami i elektroniką. Wszystko ma swoje wady i zalety, gdyż w takim aucie jest potencjalnie więcej rzeczy, od których może zależeć awaria samochodu, ale z drugiej strony zwiększają one standard i komfort jazdy.

Klimatyzacja w naszym samochodzieProstym przykładem może być klimatyzacja. Klimatyzacja jest odpowiedzialna za utrzymywanie we wnętrzu samochodu odpowiedniej temperatury. Może ulec awarii, na przykład ze względu nieszczelności układu klimatyzacji. Jest to najczęściej spowodowane uszkodzenia skraplacza chłodnicy, ponieważ jest on skonstruowany z aluminium, a pracuje w środowisku dość korozyjnym, może zacząć dochodzić do utleniania materiału oraz propagacji pęknięć. Również może to prowadzić do konieczności wymiany chłodnicy na nową. Innym powodem awarii może być mała ilość czynnika chłodzącego, co powoduje przegrzanie sprężarki i bezpośrednio prowadzi do jej zatarcia. Pogarsza się również wydajność chłodzenia. Ponadto awaria klimatyzacji może być spowodowana zatkanym układem klimatyzacji, co powoduje najczęściej zatarcia kompresora i wiąże się z dużymi kosztami naprawy. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być stary a także rzadko wymieniany osuszacz. Sprężarka również może być powodem awarii układu klimatyzującego. Najczęściej awarie tej części są spowodowane pracą bez oleju, który krąży w układzie razem z czynnikiem chłodniczym.

Jak widać samochód posiadający więcej dodatkowych opcji jest bardziej podatny na uszkodzenia. Awaria może przyjść z wielu stron. Prostym przykładem może być układ klimatyzacji, który pomimo tego, iż jest komfortowy dla użytkownika, może być przyczyną dużych dodatkowych wydatków. Jednak przy odpowiednim dbaniu o samochód i regularnych przeglądach ryzyko wystąpienia każdej awarii można zmniejszyć do minimum.

Przeczytaj także: Regeneracja turbin Mielec

Dodaj komentarz