Komunikacja miejska: tramwaj

Początków komunikacji miejskiej można upatrywać w rewolucji przemysłowej. To wraz w rewolucją przemysłową narodziło się zapotrzebowanie na ogólnodostępne pojazdy kursujące po miastach.

Komunikacja miejska: tramwaj

Jak to było na początku?

Początkowo komunikację miejską zapewniały konne omnibusy. Pierwsze pojazdy tego typu pojawiły się w Paryżu w roku 1819. Kursowały jednak bardzo rzadko, a do tego zabierały niewielu pasażerów. Pierwszy omnibus w Warszawie jeździł od roku 1822, nie miał on nawet wyznaczonej stałej trasy. W dziejach komunikacji miejskiej przełomowym wydarzeniem było uruchomienie pierwszej linii tramwaju konnego. Pierwszy pojazd tego typu wyjechał na ulice Nowego Jorku już w roku 1832. W ślad za tym miastem poszły inne. Ten środek lokomocji stał się bardzo popularny. Z koni ciągnących tramwaje zrezygnowano dopiero po wynalezieniu elektrowozu.

Tramwaj napędzany elektrycznie

Prekursorem pojazdu szynowego z napędem elektrycznym był pojazd skonstruowany przez rosyjskiego inżyniera Pirockiego w roku 1876. Tak naprawdę jednak protoplastą współczesnego tramwaju była zaprezentowana w 1879 roku na międzynarodowej wystawie gospodarczej w Berlinie napędzana prądem kolejka Wernera Ernsta von Siemensa. Pojazd został zaprezentowany publiczności jako dużych rozmiarów zabawka, składał się z lokomotywy i trzech wagoników, z których każdy mógł pomieścić po sześć osób. Pojazd tego znakomitego niemieckiego konstruktora w rozwoju komunikacji miejskiej odegrał przełomowe znaczenie. Bardzo szybko silnik elektryczny został wykorzystany w komunikacji miejskiej. Pierwszy tramwaj z takim napędem wyjechał na ulice Berlina w 1881 roku.

Nowoczesne tramwaje

Nowoczesne tramwaje znacznie różnią się od swoich poprzedników. Pojazdy te mają podłogę, która nad główką szyny wznosi się na niespełna 50 cm. Dla pasażerów, szczególnie starszych i niepełnosprawnych, są one o wiele wygodniejsze. Coraz więcej jest też tramwajów, które mają podłogę jeszcze niżej. Tramwaje zmieniły również swój wygląd zewnętrzny i wewnętrzny: są bardziej eleganckie.

Dodaj komentarz