Łączność w Polsce

Łączność jest jedną z dziedzin gospodarki. Pod względem organizacyjnym należy ona do kompetencji Telekomunikacji Polskie SA, Poczty Polskiej, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Oprócz nich działają także prywatne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne, firmy kurierskie oraz systemy telefonii komórkowej. Istnieje także łączność resortowa: rządowa, policji, wojskowa, kolejowa.

Obieg korespondencji, przekazów i paczek to zadania wypełniane przez Pocztę Polską

W ostatnich kilku latach jest działalność ulega różnym zmianom i ograniczeniom. Jest to między innymi efektem rozwoju nowoczesnych środków łączności. Ich najbardziej popularną formą jest sieć telefoniczna. Jeszcze do pierwszej dekady lat 80. XX wieku na założenie stacjonarnego telefonu czekało się w Polsce kilka, kilkanaście lat. Wyraźny postęp nastąpił w latach 90. Przyczyniła się do tego między innymi telefonia komórkowa. Zdecydowana większość abonentów telefonów stacjonarnych skupiona jest w miastach. Jakość połączeń międzymiastowych i międzynarodowych jest dzisiaj bez porównania lepsza niż kilkanaście lat temu. Międzynarodowy system telekomunikacji oparty jest na łączach mikrofalowych i satelitarnych. Polska ma dzisiaj automatyczne połączenia z większością państw na świecie. W latach 70. XX wieku rozbudowana została w naszym kraju sieć teleksowa. Straciła ona znaczenie wraz z powszechnym dostępem do Internetu.

Radiofonia rozwinęła się bardzo mocno w naszym kraju po zakończeniu II wojny światowej

Liczba abonentów znacząco wzrosła w latach 80. XX wieku. Po 1989 roku liczba abonentów zaczęła jednak spadać. W większości gospodarstwa jest jednak przynajmniej jeden odbiornik radiowy. Programy nadają dzisiaj nie tylko rozgłośnie publiczne, ale także spora liczba rozgłośni prywatnych. Bardzo szybko rozpowszechniła się telewizja kablowa i satelitarna. Coraz większego znaczenie zaczyna nabierać także telewizja internetowa. O tym, jaki jest rozwój gospodarczy danego państwa świadczy między innymi rozwój łączności.

Dodaj komentarz