Na co zwracać uwagę wybierając tarczę diamentową?

Wybór odpowiedniej tarczy tnącej ma ogromne znaczenie nie tylko podczas cięcia, ale i szlifowania różnych materiałów. Jeśli dokonano go we właściwy sposób, można mieć pewność, że praca przebiegać będzie szybciej, a wykorzystywane podczas niej narzędzie dłużej utrzymywać będzie charakterystyczne dla siebie właściwości.

Tarcza diamentowa – krótka definicja

Na co zwracać uwagę wybierając tarczę diamentową?

Narzędzia diamentowe cieszą się coraz większą popularnością i nie ma tu znaczenia to, czy mamy do czynienia z ich zastosowaniem amatorskim, czy też profesjonalnym. Są opisywane jako wytrzymałe i niezawodne, sprawdzając się nawet podczas cięcia betonu, żelbetonu, kamienia naturalnego i asfaltu. Tarcza diamentowa przeważnie posiada korpus wykonany ze stali, choć zdarzają się i takie, których korpus jest efektem stopu metali lekkich. Jej nazwa nie jest jednak przypadkowa, krawędzie tarczy są bowiem pokryte syntetycznym diamentem w sproszkowanej wersji wtopionym w metalowe spoiwo. Tarcza tego rodzajutnie nie tylko drewno, szkło i glazurę, ale i wspomniany już beton, klinkier, stal nierdzewną, aluminium i tworzywa sztuczne. Jej wszechstronność sprawia więc, że znajduje zastosowanie tak w pracach amatorskich, jak i profesjonalnych.

Jaki rodzaj tarczy wybrać?

Obecnie na rynku możemy spotkać tarcze diamentowe różnego rodzaju, kupujący najczęściej decydują się jednak na modele z bieżnią ciągłą, tarcze segmentowe bez szczelin oraz ze szczelinami. Tarcza z bieżnią ciągłą jest łatwa do zidentyfikowania nawet przez amatorów, nie posiada bowiem zębów, a warstwa diamentu jest na nią nałożona w sposób ciągły. Pozwala na cięcie i szlifowanie materiałów twardych, mających jednak tendencję do kruszenia się takich, jak choćby glazura. Z kolei tarcza segmentowa bez szczelin zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że jej ostrza zamontowane są na segmentach. To właśnie ten typ doskonale radzi sobie z betonem, jest też niezawodny w odniesieniu do różnego rodzaju cegieł. Ostatnią z omawianych jest tarcza segmentowa ze szczelinami pozwalająca na bardziej stabilne cięcie.

Więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/narzedzia-diamentowe/

Dodaj komentarz