Niskie zawieszenie – wizytówka sportowego auta

Niskie zawieszenie – wizytówka sportowego autaTuning samochodów od dłuższego czasu jest popularnym hobby fanów motoryzacji w Polsce, jednak po sukcesie gry komputerowej Need For Speed Underground, nastąpiło już istne boom na praktyki poprawiania osiągów i czynienia zachodu, by samochody modyfikować na auta sportowe. Jednym z najchętniej stosowanych zabiegów jest obniżanie zawieszenia czterokołowca.

Niskie zawieszenie to przede wszystkim usprawniona przyczepność i łatwiejsze prowadzenie auta, pozwalające na szybsze pokonywanie zakrętów. Niestety, należy zaznaczyć, że zbyt obniżone zawieszenie, to również zwiększone ryzyko awarii, zerwania zawieszenia, miski olejowej lub zderzaka na koleinach. Należy więc rozsądnie wybierać typ zawieszenia.

Kit

Obniżenie zawieszenia do 40 mm nie wymaga kompletnego tuningu z wymianą amortyzatora na sportowy. Zawieszenie typu kit, to konstrukcja opierająca się na działaniu specjalnych sprężyn obniżających, montowanych do zwykłego amortyzatora. W pewnym stopniu zwiększają trakcję auta, ale przede wszystkim zapewniają sportowy wygląd.

Zawieszenie gwintowane

Bardziej rozwinięte i funkcjonalne. Składa się z czterech kolumn sprężystych z amortyzatorem umieszczonym w ich środku, których zadaniem jest przenoszenie sił pionowych działających na koła. Górna część amortyzatora wyposażona jest w gwint, który stanowi istotę tego typu zawieszenia. Umożliwia on stopniowe dokręcanie lub odkręcanie, dzięki czemu można kontrolować i regulować wysokość auta i poziom sztywności zawieszenia. Większa sztywność daje lepszą sterowność auta, a niższy poziom zawieszenia usprawnia przyczepność.

Pneumatyka

Coraz częściej samochody luksusowe wyposażone są w zawieszenie pneumatyczne. W tym typie, mechanizm regulowania wysokości zawieszenia, odbywa się poprzez zwiększanie lub zmniejszanie ciśnienia powietrza, znajdującego się w specjalnej poduszce, która zastąpiła tu sprężynę. Większa ilość powietrza podnosi auto i analogicznie, zmniejszanie jego poziomu – obniża zawieszenie. Pozwala to w o wiele łatwiejszy sposób dostosowywać wysokość zawieszenia do warunków drogowych. Auto zyskuje mobilność i większe bezpieczeństwo zarazem.

Dodaj komentarz