Nowoczesne rozwiązana techniczne wykorzystywane w samochodach

Wraz z rozwojem motoryzacji, narodziła się potrzeba dokonania znacznych zmian w kabinie kierowcy. Zastosowanie zagłówków, pasów bezpieczeństwa czy składanej kolumny kierownicy, która jest jak najbardziej bezpieczna dla podróżnych to zmiany, które są dosyć widoczne i charakterystyczne jednak to nie jedyne problemy, które należało rozwiązać.

Ważne jest także odpowiednie tłumienie dźwięków, zwłaszcza odgłosów pracującego silnika, który może dać się we znaki podczas dłuższych podróży. Zła izolacja akustyczna sprawia, że znacznie zmniejsza się także komfort podróży. U zawodowych kierowców obserwowano ( i obserwuje się to niestety także czasem i do dziś ) znaczny ubytek słuchu, na skutek ciągłego narażenia na odgłosy pracującego, potężnego silnika.

Sale akustyczne

Nowoczesne rozwiązana techniczne wykorzystywane w samochodachDuże koncerny samochodowe takie jak hyundai czy kia aby rozwiązać ten problem wprowadziły wiele autorskich rozwiązań do produkowanych przez siebie modeli samochodów. Korzystają z nich zarówno modele takie jak ibiza czy też mitsubishi asx. Nowoczesne rozwiązania testuje się w specjalnych salach akustycznych, gdzie poprawiana jest izolacja akustyczna zwłaszcza przednich szyb samochodowych. Coraz częściej spotyka się podwójne szyby, które umożliwiają znakomite wyciszenie wnętrza pojazdu. Jakiś czas temu czasopismo moto opisywało już o wiele lepsze rozwiązania gwarantujące niemalże 100 procentowe wyciszenie kabiny samochodu, ale nie byłoby to zgodne z obowiązującymi obecnie przepisami. Sygnały dźwiękowe, które odbierać powinien kierowca są bardzo ważne dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na drodze.

Monitorowanie martwej strefy

Możliwe jest jednak że w przyszłości nie będzie takiej potrzeby. Już dzisiaj samochody są w stanie same rozpoznawać znaki drogowe czy obliczać odległość do poprzedzającego je pojazdu, nie mówiąc o automatycznym monitorowaniu martwej strefy, której nie widzi kierowca. Wszystko to sprawia że być może w przyszłości proces kierowania samochodem będzie w coraz większym stopniu zautomatyzowany. Już dzisiaj nawigacja samochodowa pozwala na znaczne ułatwienia w prowadzeniu samochodu.

Dodaj komentarz