Pizza: danie, które kochają Polacy

Dania kuchni włoskiej cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Do dań kuchni włoskiej, które wyjątkowo często goszczą na talerzach Polaków jest pizza. Efektem tej popularności jest olbrzymia liczba pizzerii. Pizzę można zjeść w każdym mieście. Jaką pizza Gliwice można zamówić?

Najsłynniejsza włoska pizza

To oczywiście Margherita. Danie to liczy sobie już 150 lat. Po raz pierwszy pizza Margherita została bowiem przygotowana w roku 1889 na część przebywającej w Neapolu królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej. Danie dla królowej przygotował Raffaele Esposito: najsłynniejszy neapolitański kucharz. Dla królowej kucharz przygotował specjalne danie; pizza składała się ze składników układających się w barwy włoskiej flagi. Kucharz użył pomidorów, mozzarelli i bazylii. Przygotowana dla królowej pizza stała się bardzo popularna w całych Włoszech, z czasem jej popularność przekroczyła granice Italii. Pizzę Margherita można zamówić dzisiaj praktycznie w każdej polskiej pizzerii.

Inne warianty pizzy

Pizza: danie, które kochają Polacy

Dodatki, które można układać na wierzchu drożdżowego placka są naprawdę bardzo różne. W pizzeriach – zarówno na miejscu jak i na wynos – klienci wyjątkowo chętnie zamawiają pizzę capricciosa. Jej nadzieniem jest gotowana szynka, delikatne karczochy (warzywa cieszące się we Włoszech bardzo dużą popularnością), grzyby, oliwki, mozzarella i sos pomidorowy. W wielu pizzeriach w menu jest też pizza wegetariańska. Danie to bardzo często przygotowuje się używając szpinaku i jajek. W pizzeriach chętnie zamawiana jest także pizza z czterema serami, w tuńczykiem lub owocami morza. Pierwsza pizza o słodkim smaku powstała w Kanadzie. Nazwano ją pizzą po hawajsku. Na wierzchu ciasta układa się ananasy i gotowaną szynkę. Coraz większą popularnością cieszy się też pizza bianca. Od innych rodzajów pizzy różni się tym, że wśród składników nie ma pomidorowego sosu. Do pizzy bianca używana jest tylko oliwa z oliwek, gruba sól morska, czosnek i rozmaryn. Pizza ta mimo prostych składników smakuje wybornie.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/gliwice

Dodaj komentarz