Praca a małe dziecko

Praca a małe dzieckoMatki wracające do pracy po urodzeniu dziecka muszą funkcjonować na dwóch płaszczyznach. Oczywiście nie da się zrobić tego w pełni, ponieważ możliwości są w tym wypadku nieco ograniczone.

Maluch potrzebuje stałej opieki, ale też troski i miłości, dzięki której będzie się dobrze rozwijał. Pytanie brzmi, czy da się te dwie kwestie pogodzić?

Wdrażaj się w obowiązki zawodowe stopniowo

Oczywiście, że tak. Niemniej jednak nie należy mieć zbyt dużych oczekiwań od siebie w zakresie pracy, ponieważ matka jest przede wszystkim matką. Wracając do pracy po urodzeniu dziecka, pamiętaj, że nie musisz wracać do niej na cały etat. Możesz umówić się z pracodawcą, że na początek podejmiesz niepełny wymiar pracy po to, aby wdrożyć się w zupełnie inne obowiązki. Jeśli nawet świetnie dawałaś sobie radę z tymi domowymi i opieką nad dzieckiem, idąc do pracy, dokładasz sobie kolejną odpowiedzialność. Dobrze zrobić to małymi kroczkami, co będzie dobre zarówno dla Ciebie, jak i dziecka. Zawsze możesz poprosić o pomoc koleżanki. Takie wsparcie przyda się wtedy, gdy będziesz musiała wyjść z pracy wcześniej. Pamiętaj, aby żyć w dobrych relacjach z współpracownikami, być osobą sumienną, życzliwą i również pomocną.

Pomocna dłoń babci

Musisz mieć świadomość, że dziecko będzie chorowało. Możesz wówczas skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, ale też pomocy rodziny. Możesz wymieniać się opieką z mężem, a le też poprosić o przyjście babci. Nie zapominaj, że jeśli będziesz zbyt często chodziła na zwolnienia lekarskie na dziecko, nie będzie to o Tobie dobrze świadczyło. Jeśli tylko masz, więc możliwość wsparcia z czyjejś strony, zrób to. O wiele lepiej zwolnić się kilka godzin z pracy zbyt często korzystać ze zwolnień lekarskich. Jeżeli Twoja praca jest biurową, spytaj, czy możesz wykonywać ją w czasie choroby dziecka w domu. Jeśli okażesz inicjatywę, z całą pewnością zostanie ona doceniona.

Dodaj komentarz