Przegląd zimowy

zima samochódW ramach przeglądu podstawowego, w samochodzie zostaje sprawdzone zawieszenie, układ kierowniczy, układ hamulcowy, stan opon i felg, sprawność oświetlenia zewnętrznego oraz poziom płynów eksploatacyjnych. Zweryfikowane zostają także ewentualne wycieki z podzespołów takich, jak silnik, skrzynia biegów, układ wspomagania kierownicy czy mechanizm różnicowy.

W czasie wykonywania przeglądu zimowego szczególny nacisk powinien zostać położony na podzespoły, które w trudnych, zimowych warunkach wystawiane są na ciężką próbę. Zleć mechanikowi sprawdzenie układu ogrzewania wnętrza, stanu piór wycieraczek,  sprawności systemu spryskiwania szyb i zmywania kloszy reflektorów.

Pierwsze mrozy

Pierwszy mróz, a czasami pierwszy chłód jest najgorszy: ujawnia wszystkie braki i usterki, które nie dają o sobie znać w przyjaźniejszych warunkach pogodowych: problemy z ładowaniem akumulatora, zużyciem akumulatora, ogrzewaniem oraz innymi czynnikami mającymi wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort.

Wielu problemów unikniemy, robiąc samodzielnie szybki, jesienny przegląd i w razie potrzeby wymieniając – samemu lub w warsztacie – niezbędne części. Nie ma sensu męczyć się ze starym akumulatorem, który już teraz sprawia kłopoty, zaoszczędzimy wiele nerwów wymieniając go od razu na nowy – zwłaszcza kupując tańszy akumulator mniej znanej, ale dobrej marki w specjalistycznym sklepie, a nie drogi, choć hipermarketowy produkt znanego producenta.

Póki się da, warto dobrze umyć auto, zabezpieczyć wrażliwe elementy i zakonserwować, co się da. Dzięki temu zimowe straty będą mniejsze.

Dodaj komentarz