Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Do ubezpieczeń, które Polacy kupują najczęściej należy ubezpieczenie komunikacyjne. Ubezpieczenie te przeznaczone są dla właścicieli pojazdów mechanicznych, które zostały dopuszczone do ruchu. Dostępne w Polsce ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Zobaczmy, jakie są rodzaje ubezpieczeń w każdej z tych kategorii.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne

Takie ubezpieczenie komunikacyjne jest tylko jedno. To ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe nie tylko dla właścicieli samochodów osobowych, ale wszystkich pojazdów mechanicznych, które zostały zarejestrowane. Ubezpieczenie OC musi posiadać także autobus, samochód ciężarowy, quad. Polisa OC wykupiona w jednym z działających w Polsce towarzystw ubezpieczeniowych ma szeroki zakres terytorialny. Obowiązuje nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale także na obszarze Unii Europejskiej oraz tych państw, które podpisały Porozumienie Wielostronne. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy zwany Zieloną Kartą jest niezbędny przy wyjeździe do takich krajów jak między innymi: Białoruś, Ukraina, Rosja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra. Zieloną Kartę muszą posiadać także kierowcy udający się do chorwackiego Dubrownika, gdyż trasa do tego miasta prowadzi przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ważne przez 12 miesięcy. Nową polisę należy wykupić najpóźniej w dniu wygaśnięcia starej. Składkę można zapłacić jednorazowo lub w dwóch ratach.

Autocasco

To pierwsze z dobrowolnych, a więc nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Zakres ochrony polisy AC każdy właściciel samochodu może dopasować do własnych potrzeb. AC jest polisą stosunkową drogą, na składce można zaoszczędzić kupując mini casco. W tym jednak przypadku zakres ochrony nie jest jednak zbyt szeroki.

Inne dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne to Assistance oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Popularne NNW chroni kierowcę i pasażerów samochodu. Assistance ma charakter pomocowy.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Dodaj komentarz