Samochody

W każdym nowym samochodzie instalowane są już fabrycznie tłumiki samochodowe. Prawdą jest, że zmniejszają one w minimalnym stopniu osiągi samochodu, dlatego też w niektórych samochodach sportowych stosowane są inne konstrukcje, zwłaszcza w czasie profesjonalnych, zawodowych wyścigów.

O tym dlaczego tłumiki są stosowane można przekonać się oczywiście wtedy, gdy tłumik ulegnie po prostu uszkodzeniu. Może do tego dojść na przykład na skutek korozji, która nie rzadko dotyka podwozie samochodu. Wtedy w tłumiku pojawić mogą się dodatkowe dziury czy pęknięcia, ewentualnie może on po prostu odpaść. Nie ma to wpływu na pracę samochodu, ale powodować może wyjątkowo intensywny hałas, nawet w samochodach dysponujących niewielkimi silnikami, hałas może być bardzo intensywny. Kierowca jeżdżący w taki sposób może oczywiście otrzymać mandat.

Kontrola elementów

SamochodyTłumik nie jest jedynym elementem, który może się po prostu na skutek użytkowania samochodu zużyć. Kontrolować należy takie elementy jak amortyzator czy też świece zapłonowe. Amortyzatory także narażone są na ryzyko wystąpienia korozji. O uszkodzeniach niektórych elementów pojazdu poinformować mogą kierowcę specjalne kontrolki umieszone na desce rozdzielczej samochodu, o innych natomiast podejrzane hałasy podczas jazdy, czy też w przypadku hamowania, kiedy zaciski hamulcowe mogą wydawać dosyć niepokojące dźwięki. Najczęściej problemy takie pojawiają się bezpośrednio po deszczu, ale utrzymywać mogą się także w późniejszych okresach. Podczas rutynowej kontroli sprawdzany powinien być także filtr powietrza, zwłaszcza jeśli w samochodzie stosowana jest klimatyzacja, oraz filtr paliwa.

Filtr pliwa

Niesprawny filtr paliwa może się w dłuższym okresie czasu przyczynić nawet do uszkodzenia silnika samochodu, chociaż sporo zależy tutaj jeszcze także od jakości stosowanego paliwa, oraz od tego gdzie jest ono zakupywane. Nad jakością paliwa na stacjach benzynowych czuwają oczywiście odpowiednie służby, uprawnione do wystawiania dosyć wysokich mandatów, jeśli wykryte zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości. Do publicznej wiadomości podaja się także to, na jakich stacjach benzynowych zostały one wykryte co może być dla stacji zdecydowanie dotkliwszą karą.

Dodaj komentarz