Telegraf: pierwsze urządzenie do przesyłania informacji na odległość

Telegraf jest pierwszym elektrycznym urządzeniem służącym do przekazywania wiadomości tekstowych na odległość. Wynaleziony w XIX wieku był jednym z przełomowych wynalazków w dziejach świata. Umożliwił szybką komunikację na odległość.

Pierwszy telegraf

Telegraficzny system do przesyłania informacji na odległość został stworzony w 1837 roku przez dwóch Anglików, Charlesa Wheatstone i Williama Cooke. Skonstruowany przez nich odbiornik telegraficzny składał się z pięciu igieł magnetycznych. Zostały one umieszczone na planszy, na której wypisano litery alfabetu. Nadawanie sygnału sprawiało, że dwie igły odchylały się i wskazywały jedną z liter. W 1839 roku Wheatstone opracowuje nowy system, tym razem składał się on tylko z dwóch igieł. Nadawana litera była jednoznacznie wskazywana poprzez numer igły, która się odchylała, jak i poprzez kierunek, w którym się wychylała. Nadawaniem i interpretowaniem sygnałów zajmowali się wykwalifikowani i zręczni operatorzy. Urządzenie wymyślone przez Charlesa Wheatstone zostało wyposażone w automatycznie przesuwającą się taśmę i pisak, który nanosił na nią przesyłane sygnały. Dzięki temu wiadomości można było nie tylko odczytać, ale także zapisać i przechować.

Telegraf Samuela Morse

Samuel Morse przeprowadzał eksperymenty z podobnym urządzeniem w tym samym czasie, co Wheststone i Cooke. Morse pracował na terenie Stanów Zjednoczonych. Samuel Morse wymyślił, że każda litera będzie szyfrowana w postaci kombinacji krótkich i długich sygnałów. Do przesyłania sygnałów wykorzystywano drut, przesyłany je w odpowiedni sposób naciskając przełącznik, który nazwany został kluczem. Wysyłane sygnały były rejestrowane na papierze w postaci kresek i kropek. Stworzony przez Samuela Morse szyfr bardzo szybko zaczęto nazywać alfabetem Morse`a. Nazwa ta używana jest do dzisiaj.

Wynalezienie telegrafu stało się podstawą do rozwoju telegrafii: pierwszej współczesnej formy telekomunikacji. Pierwszy transatlantycki kabel telegraficzny został położony w 1858 roku.

Dodaj komentarz