Transport miejski: metro

Pierwsza na świecie linia kolejki miejskiej została otwarta w Londynie 10 stycznia 1863 roku. Tor miał długość 6,5 kilometra, umieszczono go w płytko zagłębionym tunelu. Napędzana parą kolejka o dumnej nazwie Metropolitan Railway miała ułatwić mieszkańcom Londynu dojazdy do pracy. Utworzony od jej nazwy skrót – metro – jest dzisiaj synonimem szybkich kolei miejskich.

Historia metra w Europie

Przeprowadzony w Londynie eksperyment zakończył się ogromnym sukcesem. Londyńczycy na wybudowanie prawdziwego metra z przyczyn technicznych musieli jednak jeszcze trochę poczekać. Problemem, który budowniczowie musieli rozwiązać była kwestia właściwej wentylacji tuneli: pierwsza kolejka podziemna była napędzana maszyną parową, która emitowała ogromną ilość spalin.

Kolej z elektrowozem została wpuszczona do głębokich tuneli w roku 1890; oczywiście miastem, w którym miało miejsce, to przełomowe wydarzenie był Londyn. Kolejne metro zostało wybudowane w Budapeszcie. Mieszkańcy Paryża mogli korzystać z metra od roku 1900.

Kolejkami podziemnymi mogły pochwalić się do 1939 roku wielkie amerykańskie miasta: Nowy Jork, Chicago, Filadelfia. W 1913 roku wybudowano metro w Buenos Aires. W 1927 roku metro zostało wybudowane w Tokio. Budowa metra w stolicy Japonii z uwagi na bardzo niekorzystne warunki geologiczne oraz zagrożenie sejsmiczne była naprawdę bardzo dużym wyzwaniem.

Jak budowane jest metro?

Dla urbanistów i inżynierów podziemne tunele, stacje i węzły kolejowe są bardzo dużym wyzwaniem. Do wydrążenia bardzo łatwe są płaskie tunele, nie można jednak zapomnieć o tym, że ich przebieg należy dostosować do przebiegu sieci gazowej, wodno-kanalizacyjnej i sieci ulic.

W przypadku tuneli głębokich (są położone 20-30 metrów pod powierzchnią ulic) problemy te nie dotyczą. Jednak tunele te wymagały bardzo korzystnych warunków geologicznych: idealne podłoże powinno być twarde, odporne na drgania i nacisk.

Obecnie do budowy wykorzystywanych jest wiele specjalistycznych maszyn i urządzeń, w tym te od https://www.husqvarnacp.com/pl/ .

Na końcu warto dodać, że w Warszawie prace projektowe nad budową metra prowadzono już w okresie międzywojennym. Pierwszą linię otwarto jednak dopiero w roku 1995.

Dodaj komentarz