Ubezpieczenie komunikacyjne samochodu – obowiązkowe czy rozszerzone?

Ubezpieczenie komunikacyjne samochodu – obowiązkowe czy rozszerzone?

Ubezpieczenia komunikacyjne to znacząca część oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Adresowane są one do posiadaczy nie tylko samochodu, ale również innych pojazdów mechanicznych. Według polskiego prawa ubezpieczenia komunikacyjne dzieli się na obowiązkowe i dobrowolne. Zobaczmy, jakie ubezpieczenia komunikacyjne oferują nam ubezpieczyciele.

Ubezpieczenie OC

To jedyna w naszym kraju obowiązkowa polisa dla kierowców. Jeżeli chcemy zgodnie z prawem prowadzić samochód, musimy wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Osoby wyjeżdżające z kraju własnym autem powinny pamiętać, że o ile na terenie państw wchodzących w skład Unii Europejskiej OC obowiązuje, o tyle już w krajach leżących za naszą wschodnią granicą nie. Jeśli planujemy więc podróż na przykład do Rosji, zobowiązani jesteśmy wykupić tak zwaną zieloną kartę.

Ubezpieczenie AC

To kolejne ubezpieczenie samochodu, które jednak jest w pełni dobrowolne. Wielu kierowców uważa, że jest ono całkowicie zbędne. Tymczasem okazuje się, że w wielu przypadkach świetnie się sprawdza. Ubezpieczenie AC gwarantuje nam ochronę na przykład w przypadku kradzieży samochodu.

Ubezpieczenie NNW

Jest to polica chroniąca nas przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Co ważne, zapewnia ona ochronę nie tylko kierowcy, ale również osobom z nim podróżującym. Jeśli będziemy uczestnikami jakiegoś zdarzenia drogowego i na skutek tego powstanie uszczerbek na zdrowiu, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Ciekawym jest fakt, że odszkodowanie przysługuje nam również w przypadku zdarzeń mających miejsce na parkingu.

Ubezpieczenie assistance

To kolejna nieobowiązkowa propozycja firm ubezpieczeniowych dla kierowców. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku osób podróżujących dużo i daleko. Jeśli przytrafi się nam na przykład awaria samochodu, nie musimy się martwić. To firma ubezpieczeniowa zatroszczy się o zapewnienie nam pomocy drogowej. Decydując się na polisę assistance, warto dobrze rozważyć zakres ochrony. Polisa może bowiem zapewniać nam nawet nocleg oraz auto zastępcze.

Sprawdź też: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-komunikacyjne

Dodaj komentarz