Ubezpieczenie samochodu – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie samochodu – najważniejsze informacje

Różnym ludziom przydarzają się różne rzeczy – wiemy to z gazet, telewizji, opowieści innych, a czasem i sami jesteśmy świadkami jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia.

Takie mniej lub bardziej tragiczne zbiegi okoliczności mogą przydarzyć się każdemu – tym bardziej na drodze, gdzie przecież często jeden błąd decyduje o kolizji, a nawet jeśli jeden uczestnik ruchu postępuje zgodnie z przepisami, to inny może je łamać i wyrządzić szkodę temu pierwszemu. Istotne jest zatem ubezpieczenie zarówno siebie, jak i własnego samochodu.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu pojazdu?

Ubezpieczenie samochodu dzielimy na obowiązkowe oraz dobrowolne. Oczywiście, warto mieć jedno i drugie, ponieważ będą wówczas dopełniać się wzajemnie, gwarantując większe zabezpieczenie dla właściciela pojazdu, jego pasażerów oraz ewentualnych poszkodowanych.

Podstawa to ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Takie ubezpieczenie zapewnia wypłatę odszkodowania osobom poszkodowanym przez osobę ubezpieczoną. OC służy więc wyłącznie zabezpieczeniu osoby poszkodowanej oraz jej mienia – nie pozwala na naprawę samochodu osoby, która owo ubezpieczenie opłaca. Dlatego też warto posiadać jeszcze drugie, dodatkowe – dobrowolne, ale jednak warte opłacania. To ubezpieczenie AC. Pozwala na zabezpieczenie pojazdu w przypadku zniszczeń różnego rodzaju – czy to wynikłych z warunków pogodowych, czy też problemów na drodze. Takie ubezpieczenie gwarantuje również odszkodowanie, gdy na przykład pojazd zostanie skradziony, bądź uszkodzony przez kogoś.

To jeszcze nie wszystkie możliwości ubezpieczania, jakie posiadamy

Właściciel pojazdu może jeszcze wykupić na przykład pakiet Assistance, czyli takie dodatkowe usługi jak wymiana kół, albo dostarczenie samochodu zastępczego, gdy nasz został poważnie uszkodzony. Wiele osób decyduje się na to dodatkowe zabezpieczenie, choć oferta różnych ubezpieczycieli jest różnoraka – warto dokładnie zapoznać się z ofertą, żeby najbardziej na wykupieniu takiego zabezpieczenia skorzystać.

Dodaj komentarz