Układ chłodzenia w samochodzie

Silne upały dokuczają nie tylko kierowcom, ale także i ich samochodom. Należy szczególnie w okresie tym dbać o funkcjonujący w samochodzie układ chłodzenia. W razie problemów z jego działaniem dosyć szybko przegrzać może się cały silnik, uszkodzeniu ulec może także głowica silnika.

Na desce rozdzielczej w każdym samochodzie znajduje się wskaźnik informujący o poziomie temperatury, w jakiej pracuje silnik samochodu. Nawet jeśli nie widać dokładnie ile jest to stopni Celsjusza to spokojnie przyjąć można, iż przekroczenie około ¾ skali jest już dla silnika samochodu niebezpieczne, jeśli taki stan utrzymuje się przez dłudzy czas. Uszkodzone mogą zostać także pomniejsze elementy takie jak świeca zapłonowa. Układ chłodzenia w samochodach osobowych na ogół składają się z dwóch elementów.

Płyn chłodzący

Układ chłodzenia w samochodziePo pierwsze jest to typowy układ chłodzenia, jego praca w większości przypadków wystarczy do prawidłowego chłodzenia pracującego silnika. Należy dbać przy tym o odpowiednią ilość płynu chłodzącego w zbiorniku. Powinien być to specjalny płyn, który zwłaszcza latem musi być regularnie uzupełniany. W ekstremalnych sytuacjach może być to zwykła woda, ale wtedy należy zdawać sobie sprawę z tego, że chłodnica pracować będzie ze zdecydowanie mniejszą wydajnością niż normalnie. Jest to rozwiązanie na sytuacje awaryjne. W zależności od modelu samochodu, uruchomiony może być także specjalny wiatrak. Przeważnie uruchamia się on kiedy temperatura pracy silnika dochodzi do połowy dopuszczalnej skali lub trochę powyżej. Wentylator zapewnia chłodzenie strumieniem powietrza.

Wychłodzenie silnika

Także konstrukcja samochodu powinna pozwalać na wentylowanie silnika powietrzem. Im szybciej jedziemy tym takie chłodzenie jest skuteczniejsze, ale gwałtowne przyśpieszenie najprawdopodobniej spowoduje także wzrost temperatury silnika. W razie gdyby układ chłodzenia nie dawał sobie rady, a temperatura silnika systematycznie zaczyna wzrastać, wskazane jest po prostu zatrzymanie silnika na pewien czas. W zależności od warunków atmosferycznych potrzeba nawet kilkudziesięciu minut na wychłodzenie silnika. Pomóc może pełne otwarcie maski samochodu. Teraz natomiast przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób dokładnie pracują halogeny samochodowe.

Dodaj komentarz