Właściwe lakierowanie samochodu

Właściwe lakierowanie samochodu

Lakierowanie jest czynnością stosunkowo prostą. Pamiętać musimy przy nim jedynie o kilku żelaznych zasadach.

Zanim nałożymy lakier bazowy na powierzchnie karoserii musimy zadbać aby wcześniej znalazł się tam podkład akrylowy. Wcześniej powierzchnie powinniśmy potraktować papierem ściernym. Lakierujemy te miejsca, które wymagają lekkiego odnowienia, istnieje potrzeba wykonania cieniowania czy potrzebujemy po prostu zmienić kolor.

Podkład

Powierzchnie lakieru starego szlifujemy papierem ściernym o podobnej gradacji jak podkład akrylowy. Jeśli chcemy nałożyć na daną powierzchnie lakier bezbarwny to musimy wcześniej zadbać aby została pomalowana lakierem bazowym. Wymagany jest tu odstęp czasowy i gorąco zalecam trzymać się w tym wypadku zaleceń producenta. Jeżeli lakier położymy zbyt późno to przesuszona warstwa bazowa nie zwiąże się z lakierem bezbarwnym, co z kolei oznacza, że po pewnym czasie lakier zacznie się intensywnie łuszczyć. Z kolei gdy nałożymy go zbyt wcześnie to rozcieńczalnik zostanie w szeroko rozumianym sensie uwięziony. Spowoduje to tak zwane gazowanie na powierzchni lakieru bezbarwnego co spowoduje, że znacząco zmniejszy się przyczepność warstwy wierzchniej.

Lakier bezbarwny

Optymalnym rozwiązaniem jest wybrać lakier bezbarwny, który charakteryzuje się stosunkowo krótkim czasem schnięcia i nie wymaga ogrzewania w wysokich temperaturach. W ten sposób znacząco oszczędzimy sobie czasu oraz pracy. W ten sposób w krótkim okresie możemy dokonać pokrycia całego samochodu czy też dokonać małej naprawy na powłokach, które nie mają wysokiej odporności. Na lakiery bazowe konwencjonalne nałożyć możemy właściwie wszelkie lakiery bezbarwne bez względu na ich typ. Inaczej ma się rzecz w przypadku lakierów wodorozcieńczalnych. W tym przypadku musimy zastosować lakier, który ma zdecydowanie więcej cząstek stałych i bazuje na mniejszej liczbie rozcieńczalnika. W innym wypadku mogą one poprzez penetrowanie rozpuścić warstwę bazową co w sposób oczywisty wpłynie na jakość produktu finalnego oraz jego wygląd. W przypadku kiedy koszt pokrycia samochodu nowym lakierem przekracza jego wartość, warto zainteresować się możliwością kupna samochodu online, aby oszczędzić sobie kosztów i stresu.

Dodaj komentarz